22paź/14

Kulisy filmu „Kulinarni odkrywcy”

Gotowanie nie musi wcale być trudne ani monotonne! To świetna zabawa zarówno dla małych jak i dla dużych. Nasi gimnazjaliści wcielili się w role aktorów do filmu, który ma szansę wygrać w konkursie organizowanym przez CH Tesco pt. „Kulinarni odkrywcy”. Uchylamy rąbka tajemnicy i zdradzamy co już niedługo będziecie mogli obejrzeć w filmie. zdjęcia…
SONY DSC

Oprac. Martyna Karwowska-Pabianek

linia-pozioma

21paź/14

Talenty i pasje pracowników szkoły

Jeszcze tylko do 24 października można obejrzeć wystawę „Talenty i pasje pracowników szkoły”. Nauczyciele i pracownicy obsługi podzielili się z nami swymi wspaniałymi i różnorodnymi talentami m.in.: aranżacja ogrodu, rękodzieło, malarstwo, fotografia, czytelnictwo i historia, haft, sport…. Zobaczcie sami!

 

Wszystkim ARTYSTOM serdecznie dziękujemy.

pasje2014 (4)

 linia-pozioma

17paź/14

„Żyj smacznie i zdrowo” – Śniadanie z PCK

Dnia 16.10.2014r. skorzystaliśmy z zaproszenia pani Marii Kapuścińskiej z Polskiego Czerwonego Krzyża do wspólnego posiłku w ramach akcji „Śniadanie z PCK”. Z racji tego, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, każdy z nas z ochotą zjadł to, co przygotowali wolontariusze.  Dzięki temu dostarczyliśmy organizmowi energię na cały dzień.
SONY DSC
Opiekunowie: M. Karwowska-Pabianek, M. Przybylska, B. Drągowska

linia-pozioma

15paź/14

„Żyj smacznie i zdrowo” – Karmelowa Kraina i Żywe Muzeum Piernika

Dnia 15.10.2014r. uczniowie naszej szkoły w ramach realizacji programu „Żyj smacznie i zdrowo” wybrali się na wycieczkę do Torunia.

Uczniowie zwiedzili najpierw Karmelową Krainę przy ul. Szewskiej 2. „Jest to pierwsza  Manufaktura  Słodyczy w Toruniu, gdzie produkcja  cukierków i lizaków odbywa się w całości ręcznie, na podstawie  receptur z XVII i XVIII wieku. Karmelowa Kraina jest niczym kraina marzeń i bajek,  a szeroka gama kolorystyczna i smakowa sprawia, że każdy łasuch czuje się tam jak w raju i w jednej chwili przypomina sobie słodkie smaki dzieciństwa. W ofercie są cukierki karmelki oraz lizaki o smaku m.in.: cytryny, wiśni, truskawki, winogrona, melona, arbuza, piernika. Słodycze te barwę uzyskują wyłącznie za pomocą barwników naturalnych pochodzenia roślinnego, przez co są zdrowsze od tych oferowanych na rynku”.

Kolejnym miejscem, które odwiedzili nasi uczniowie było Żywe Muzeum Piernika. Podczas zwiedzania muzeum uczestnicy wycieczki wzięli udział „…w procesie powstawania pachnącego ciasta, samodzielnie dodawali miodu, tłuczonego kardamonu, imbiru, kory cynamonowej, goździków, a nawet szczyptę pieprzu… Potem zagniatali ciasto, rozwałkowywali, po czym zamknąwszy je w ozdobnej formie i słuchając legend o pierniku i Toruniu poczekali aż własny piernik upiecze się w wiekowym piecu….” Podczas pobytu w muzeum towarzyszył im i przekazywał tajniki piernikarskiej wiedzy „średniowieczny mistrz piernikarski oraz jego czeladnicy”.

Po sztuce wypiekania pierników przyszedł czas na spacer po Toruńskiej Starówce, gdzie uczniowie zobaczyli m.in. pomnik Mikołaja Kopernika, Ratusz, ruiny zamku krzyżackiego, Krzywą Wieżę, mury obronne, Smoka Toruńskiego, Teatr Baj. Zmęczeni, ale z dobrymi humorami uczniowie wycieczkę zakończyli smacznym obiadem w Mc Donald. Mamy nadzieję, że uda nam się tu wrócić w niedługim czasie…

zobacz zdjęcia…

Opiekunowie: K. Józwiak, K. Dąbrowska, R. Makowska

DSCN5383

DSCN5372

linia-pozioma

14paź/14

Marzenia się spełniają – FUNDACJA ECO TEXTIL OD WAS DLA WAS

Tak może powiedzieć jedna z uczennic naszej szkoły. Karolinka Maleska, bo o niej mowa – uczennica I klasy życia gimnazjum już od dawna marzyła o własnym rowerze. Napisała do Fundacji ECO TEXTIL od WAS dla WAS o swoim marzeniu i dnia 14 października jej marzenie się spełniło. W obecności całej społeczności szkolnej Karolinka odebrała niezwykły prezent. Był nim trójkołowy rower rehabilitacyjny „Dominik” ufundowany przez Fundację ECO TEXTIL od WAS dla WAS. Prezent,  w imieniu Fundacji,  wręczył Karolince pan Dariusz Floss (Firma Usługi Transportowe). Fundacja ofiarowała także dwa rowery dla uczniów naszej szkoły, za co ogromnie dziękujemy.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

linia-pozioma

14paź/14

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień ten rozpoczął się, tradycyjną już, akademią dla wszystkich pracowników naszej szkoły, którą przygotowali uczniowie pod pilnym okiem swoich opiekunów. Po pięknych występach – dzieci wręczyły wszystkim pracownikom śliczne laurki, które samodzielnie wykonały.

Uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej złożyli uroczyste ślubowanie. Ślubowanie to bardzo ważna chwila dla pierwszoklasisty, to symbol dojrzałości i odpowiedzialności uczniowskiej. Składając ślubowanie stali się oni pełnoprawnymi członkami wielkiej szkolnej rodziny.

Następnie, zaraz po części artystycznej, przyszedł czas na podziękowania dla nauczycieli i pracowników administracji i obsługi naszej placówki, które wygłosiła pani Dyrektor mgr Ilona Zygadło. Dla najlepszych były dyplomy i nagrody. więcej zdjęć…

SONY DSC

SONY DSC

linia-pozioma

13paź/14

Dzień Edukacji Narodowej

„Dziękujemy za pokazanie nam,
Że porażki mogą nas czegoś pożytecznego nauczyć,
Że gdy przeżywamy trudności, możemy odkryć swą siłę,
Że miłość i życzliwość często znajdujemy w najciemniejsze dni”.

banner1

Tymi słowami pragniemy przekazać najserdeczniejsze życzenia za wielką cierpliwość, wyrozumiałość i trud włożony w Nasze wychowanie. Najlepsze życzenia dla nauczycieli oraz wszystkich pracowników naszej szkoły składają wychowankowie Zespołu Szkół nr 30 w Bydgoszczy.

linia-pozioma

13paź/14

Święto Drzewa

10 października 2014r. w naszej szkole obchodziliśmy Święto Drzewa. Stało się ono dla nas inspiracją do przeprowadzenia ciekawych zajęć, tworzenia sztuki, z myślą o przyrodzie, a w szczególności o drzewach. Tego dnia nauczyciele realizowali tematykę, która była związana z w/w zagadnieniami. Uczniowie mogli dowiedzieć się o ogromnej roli i znaczeniu lasów w przyrodzie i gospodarce człowieka.

Rola lasu w przyrodzie:

 • Zatrzymują wodę, co zapobiega powodziom.
 • Daje schronienie zwierzętom.
 • Drzewa pochłaniają duże ilości CO2 i wydalają O2.
 • Tłumienie hałasu.
 • Miejsce lęgowe dla ptaków i innych zwierząt.
 • Źródło pokarmu dla zwierząt.
 • Powstrzymywanie erozji.
 • Miejsce utworzenia parków i rezerwatów.
 • Kształtowanie klimatu globalnego i lokalnego.
 • Ochrona przeciw lawinom i osuwiskom.

 

Rola lasu w gospodarce człowieka:

 • Drzewa dostarczają drewna do produkcji mebli, papieru.
 • Atrakcja turystyczna.
 • Miejsce odpoczynku, organizacja biwaków.
 • Żywe laboratorium i miejsce badań dla naukowców.
 • Źródło leków.
 • Miejsce uzdrowisk ze względu na świeże, czyste powietrze.
 • Odnawialne źródło surowców.
 • Gospodarka łowiecka.
 • Regulator gospodarki wodnej.

Podsumowaniem akcji było spotkanie, które zorganizowano dla wszystkich uczniów, na którym podkreślono raz jeszcze rolę lasów, zwrócono uwagę na konieczność dbania o drzewa, a co za tym idzie konieczność zbierania makulatury. Odbył się ekologiczny pokaz mody, podczas którego uczniowie zaprezentowali przepiękne stroje niezwykłych drzew. Mogli także obejrzeć liście znajomych drzew i krzewów, które występują w naszym kraju. Było to możliwe za sprawą „czarodziejskiego zielnika”, co wzbudziło w uczniach wiele pozytywnych i zaskakujących emocji.

Został ogłoszony także konkurs plastyczny pt. „Moje niezwykłe drzewo”. Uczniowie wykazali się ogromną wrażliwością i wyobraźnią. Zasiadający w jury Kuba Elwertowski, artysta plastyk pracujący w Zespole Szkół nr 30, wysoko ocenia poziom konkursu. Wśród prac były takie, w których wzruszała przede wszystkim fantazja i polot. Prace malowane przez najmłodszych nierzadko nie przedstawiały żadnego konkretnego obrazu, a jednak można było w nich dostrzec wrażliwość młodego człowieka. Dla uczestników konkursu czekały dyplomy i nagrody.

Na zakończenie święta nagrodzeni uczniowie posadzili „swoje” drzewa przed szkołą. Każdemu z drzewek nadali imię. Cała społeczność szkolna uroczyście złożyła przysięgę, że będziemy dbać o nasze drzewka i codziennie je pielęgnować. foto…

Organizatorzy: M. Przybylska, K. Józwiak, B. Haber

DSCN5251

 

DSCN5281

linia-pozioma