09gru/14

Klub Rodzica Zaprasza!!!

Serdecznie zapraszamy na spotkanie w Klubie Rodzica 11 grudnia br. (czwartek) o godzinie 16:00 w sali 204. To już drugie nasze spotkanie, podczas którego doskonalimy elementy Zumby – czyli połączenia tańca i aerobiku. Mile widziane wygodne stroje sportowe :)

 zumba

linia-pozioma

06gru/14

Mikołajki na sportowo

Z okazji Mikołajek odbyły się w naszej szkole zawody sportowe „Ćwicz razem ze Św. Mikołajem”. Wszystkie wysiłki i trudy uczestników zostały docenione w postaci pięknych medali. Imprezę prowadziła pani J. Cieślik. Następnie uczniowie pojechali na basen „Sardynka”, by wziąć udział w IX Miejskim Mityngu Pływackim Szkół Specjalnych i Integracyjnych, gdzie Tomasz Hordyk zdobył złoty medal i Hubert Pawlak srebrny :) ! Ania Florek zdobyła wyróżnienie.  zobacz foto

mikolajkinasportowo2014 (12)mikolajkinasportowo2014 (3)linia-pozioma

05gru/14

Mikołajki w naszej szkole

Tajemnicza, ale jakże dobrze znana postać odwiedziła dzisiaj uczniów naszej szkoły, którzy bawili się na imprezie mikołajkowej.

SONY DSC

Dzieci odwiedził ŚWIĘTY MIKOŁAJ!!! I przybył z olbrzymim workiem prezentów. Każdy uczestnik imprezy dostał prezent, co z pewnością oznacza, że wszystkie dzieci były przez cały rok bardzo grzeczne. A nauczyciele? Może dla kogoś czekała rózga? Zobaczcie zdjęcia…

SONY DSC

linia-pozioma

04gru/14

Jarmark Świąteczny za nami…

W dniach 2-3.12.2014r. odbył się w naszej szkole Jarmark Świąteczny. Został on zorganizowany przez Radę Rodziców przy Zespole Szkół nr 30 Specjalnych oraz Stowarzyszenie „Dar”. Podczas jarmarku można było zakupić wyroby i rękodzieła wykonane przez naszych wychowanków oraz ich rodziców. Jarmark cieszył się ogromnym zainteresowaniem, sprzedano wszystkie wyroby i arcydzieła naszych podopiecznych. Uzyskane pieniądze zostały przekazane na Radę Rodziców.

Jarmark2

Na dzieci, które tego dnia pojawiły się na naszym jarmarku czekały niespodzianki – były alpaki i niezwykła świnka. Odwiedził nas także tajemniczy Clown, z którym dzieci mogły wykonać niezwykłe „skarpeciaki”. Clown pokazał milusińskim zwierzątka i inne cuda, które można zrobić z balonów. Dzieci były zachwycone.

Jarmark w niezwykły sposób wprowadził nas w świąteczną atmosferę, a przecież święta już niedługo, tuż…tuż…zobacz foto…

Jarmark4

linia-pozioma

30lis/14

Jarmark Świąteczny

Rada Rodziców przy ZS nr 30 i Stowarzyszenie DAR serdecznie zapraszają na jarmark świąteczny 2 grudnia w godz. 16.00-18.00 i 3 grudnia w godz. 9.00-16.00 w Zespole Szkół nr 30 przy ul. Jesionowej 3A w Bydgoszczy. Podczas trwania jarmarku będzie można zakupić m.in. kartki świąteczne, stroiki, wyroby z papierowej wikliny wykonane przez rodziców i dzieci.

20141126_105919

linia-pozioma

29lis/14

Andrzejkowy wieczór…

Dnia 28 listopada dla naszych wychowanków zorganizowano tradycyjnie już wieczór wróżb. Dawniej Andrzejki to ostatnia okazja do zabawy przed rozpoczynającym się okresem Adwentu, w którym powstrzymywano się tradycyjnie od zabaw, podobnie jak w okresie Wielkiego Postu. Obecnie okres Adwentu w Kościele Katolickim nie jest okresem postu, a jedynie czasem refleksji, czasem oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Tak więc, wierni mogą w Adwencie (i w Andrzejki) organizować oraz uczestniczyć w zabawach (post obowiązuje jedynie w piątki).

Wróżby Andrzejkowe

Tradycyjnie w Andrzejki wykonywane są różnego rodzaju wróżby, najczęściej dotyczące tematyki związków damsko-męskich. Niegdyś przykładano do nich dużą wagę i wykonywano je w odosobnieniu. Współcześnie wróżby andrzejkowe mają jedynie charakter zabawy.

I tak, wśród andrzejkowych wróżb wyliczyć można:

  • wylewanie wosku na zimną wodę przez klucz — na podstawie kształtu zastygłego wosku lub rzucanego przez niego cienia wróżono o przyszłym ukochanym, jego cechach wyglądu, zawodu itp.
  • ustawianie kolejno butów zgromadzonych dziewcząt od ściany do progu drzwi — ta, której but jako pierwszy dotarł do progu jako pierwsza miała wyjść za mąż.
  • rzucanie psu kości lub kulek ciasta oznaczających wybranych chłopców — jeżeli pies jako pierwszy zjadł kość od danej dziewczyny, to ona jako pierwsza miała wyjść za mąż.
  • wróżba z kartkami — uczestnicy spisują imiona dziewcząt na jednej kartce, a imiona chłopców na drugiej, po czym kartki są odwracane i przekłuwane od góry — imię, które zostanie przekłute oznacza imię przyszłej wybranki/ wybranka.
  • losowanie przedmiotów o przypisanym umownym znaczeniu — listek, to staropanieństwo, obrączka lub wstążka, to rychły ślub, różaniec, to powołanie do zakonu.
  • ucięcie w dniu św. Andrzeja gałązki wiśni lub czereśni — jeżeli gałązka zakwitnie w Boże Narodzenie, to jest to zwiastun szybkiego zamążpójścia.

Nasi podopieczni mieli okazję wywróżyć sobie przyszłość w różny sposób. Jak było? Zobaczcie zdjęcia…

andrzejki6 14

linia-pozioma

27lis/14

Andrzejkowe wróżby…

Już jutro tj. 28 listopada 2014r. zapraszamy wszystkich uczniów wraz z opiekunami na tajemnicze spotkanie ze strasznymi wiedźmami, czarownicami, szklaną kulą i czarnym kotem… Mówiąc prościej – ZAPRASZAMY WAS NA ANDRZEJKOWE WRÓŻBY!!! Spotkanie rozpocznie się o godzinie 9:00 w sali 303 na III piętrze. Mamy nadzieję, że nasze wróżki i czarownice wywróżą wam świetlaną przyszłość i same niespodzianki! :) SAMSUNG DIGITAL CAMERA

linia-pozioma

27lis/14

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Światowy Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony na część pierwszego pluszaka, który w 2002 roku obchodził setną rocznicę urodzin. W ciągu wieku pluszowy miś stał się jednym z najważniejszych symboli światowej popkultury. Jest bohaterem niezliczonej ilości bajek i książek dla najmłodszych, jego podobizna widnieje na zeszytach, koszulkach, czapkach, a w sklepach z pamiątkami aż roi się od misiowych figurek i gadżetów.

W Polsce za sprawą czasopisma dla najmłodszych „Miś” rok 2007 został dodatkowo ogłoszony „Rokiem Misia”.

W naszej szkole również uroczyście obchodzono ten dzień. Jak było? Zobaczcie zdjęcia, a wszystkiego się dowiecie!!!

urodziny misia 5 - 14r.

linia-pozioma